preloader

WordPress Nedir? Neden WordPress Tercih Etmelisiniz?

WordPress çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan websiteler kurmanızı sağlayan oldukça basit kullanımlı bir platformdur. “WordPress Nedir?” sorusuna da verilebilecek en kısa cevap budur.

WordPress’in teknik detaylarına göz atacak olursak, bu platform PHP ile yazılmış bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak kodlu olması sayesinde ise tüm çekirdek dosyaları üzerinde düzenleme yapılabilir.

İstatistiklere baktığımızda ise WordPress dünyadaki tüm websitelerinin %34’ünde kullanılmaktadır. Bu rakam WordPress’in nekadar ciddi bir popüleritesi olduğunu da göstermektedir.

WordPress İle Ne Tür Websiteleri Kurabilirsiniz?

Eğer bu soruyu 3-4 yıl önce sorsaydınız, cevabıda biraz farklı olurdu. Önceden WordPress genel anlamda blog siteleri kurmak için kullanılıyordu.

Fakat bugüne baktığımızda, WordPress çekirdek sisteminin pek çok güncelleme aldığını söyleyebiliriz. Bu güncellemeler ve WordPress topluluğundaki insanlar sayesinde artık her türlü websiteyi hayata geçirebiliyoruz. Hemde hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan!

Özellikle son 3-4 yılda artan tema yapımcısı sayısı ile WordPress binlerce premium ve bedava temaya kavuştu. Tabiki bu sektörde rakiplerini geçmek isteyen yapımcılar her geçen gün daha güzel temalar ortaya çıkarırken, sadece blog temalarının çizgisinde de kalmadı. Artık WordPress platformu ile sadece bloglarınızı değil, harika ve modern alışveriş sitelerinizi bile kurabiliyorsunuz.

Aşağıda WordPress platformunu kullanarak oluşturabileceğiniz site türlerine göz atabilirsiniz:

 • Blog
 • Şirket Siteleri
 • Sosyal Ağlar
 • Portfolyo
 • Forum
 • eTicaret Siteleri
 • CV Siteleri
 • Çok Üyeli Siteler
 • Haber Siteleri
 • Viral Siteler

Bu örneklere her geçen gün yenileri de eklenen WordPress platformu dünyanın en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisidir.

WordPress.com vs WordPress.org – Aradaki Fark Nedir?

“WordPress Nedir?” sorusunu incelerken bu konuya da değinmemiz gerekir. Çünkü acemi kullanıcılar için bu konu fazlaca kafa karışıklığına yol açabilir. WordPress iki farklı türde kullanılabilir. Bunlar WordPress.com ve WordPress.org oluşumlarıdır. Eğer bu iki oluşum arasındaki farkları detaylı bir şekilde incelemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Basit bir şekilde aradaki farkları inceleyecek olursak:

WordPress.com — Hiç bir ücret ödemeden bloglarınızı oluşturabileceğiniz WordPress oluşumudur. Website adınız www.siteadi.wordpress.com şeklinde görünür. Bu sistemde bazı sınırlamalarla websitenizi yönetmek zorunda kalırsınız.

WordPress.org — Kendi hostunuzla WordPress platformunu kullanmanızı sağlayan oluşumdur. Site adınız www.siteadi.com şeklinde olur. WordPress.org’da sitenizin tüm hakları ve kullanımı size aittir

WordPress’in En Önemli Özellikleri

Bu özellikler WordPress.org ile yani hosting ile çalışan WordPress platformunda geçerlidir.

1. Kolay Kullanım

Sitelerinizde kullanabileceğiniz Joomla, Drupal gibi pek çok içerik yönetim sistemi vardır. Fakat WordPress bunlar içerisinde en kolay kullanılanıdır. Arayüzü oldukça kolay olan bu platform ile daha ilk açışınızda ne yaptığınızı anlayacaksınız. Çeşitli temaları ve eklentileri kullanmayı öğrendikten sonra ise dakikalar içerisinde güzel görünümlü websiteleri oluşturabilirsiniz.

WordPress’in alternatiflerini incelediğim bu yazımı okuyarak, sitelerinizi kurarken neden WordPress’i seçmeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

2. Kullanıma Hazır Temalar

WordPress’i popüler yapan en büyük özelliği kullanıma hazır binlerce temaya sahip olmasıdır. Harika tasarımlı bir websitesine bu temalar sayesinde sadece 10 dakikada sahip olabilirsiniz. Bedava temalar kullanabileceğiniz gibi, birbirinden güzel premium temaları kullanmayı da isteyebilirsiniz. Premium temaların bedava olanlardan farkı genellikle çok daha iyi kodlanması, daha hızlı çalışması, daha fazla özelliğe sahip olmasıdır. Fakat WordPress ekosisteminde premium temalara taş çıkartacak bedava temalarda bulunmaktadır.

3. Sitenize Özellikler Ekleyecek Binlerce Eklenti

WordPress açık kaynak kodlu bir platform olduğundan dolayı, websitenizi kurarken sadece gerekli temel özelliklere sahip olacaksınız. Fakat sitenizde daha fazla fonksiyon istiyorsanız, burada WordPress eklentileri devreye giriyor. Eklentiler belirli bir özelliği sitenize ekleyebilmek için oluşturulmuş küçük programcıklardır. WordPress ekosisteminde binlerce eklenti ile çalışarak sitelerinizi farklı özellikler ekleyebilirsiniz.

WordPress eklentileride tıpkı temalar gibi ikiye ayrılır. Bedava eklentileri WordPress resmi sitesinde bulabilir, platformunuzu anında yükleme yapabilirsiniz. Premium eklentileri ise CodeCanyon, MyThemeShop gibi marketlerde bulabilirsiniz.

4. SEO

Websiteleri ziyaretçilerine ulaşamadıktan sonra, harcanan saatlerin ve hatta günlerin hiç bir değeri kalmaz. Ziyaretçilerinize ulaşabilmenin en kolay yolu ise arama motorlarıdır.

WordPress SEO dostu bir platformdur ve bu sayede arama motorlarındaki görünürlüğünüzü kolayca arttırabilirsiniz. Site içi SEO adına oldukça iyi bir şekilde optimize edilmiş bu platformda Rank Math, Yoast gibi eklentilerin de desteğini alarak SEO puanınızı yukarılara çekebilirsiniz.

5. Destek

WordPress yardım etmeyi seven ve sürekli gelişimi kovalayan bir topluluğa sahiptir. WordPress kullanırken yaşayacağınız her sorunu WordPress destek sayfasında ve pek çok forumda çözebilirsiniz. Dilerseniz WordPress sorunlarınızı Webtisyen ile paylaşarakta çözümler arayabilirsiniz.

Bunun yanında pek çok eklenti ve tema yapımcısı ürünlerine oldukça fazla değer gösteriyor. Eğer bir yapımcının ürünü hakkında sorun yaşıyorsanız, hemen hepsi size yardım etmek isteyecektir. Örneğin ThemeForest gibi tema pazarlarından temalar satın aldığınızda hemen her yapımcı sizin sorunlarınızla birebir ilgilenir.

6. Mobil Uyumluluk

İnternet kullanan popülasyonun %50’sinden fazlası mobil cihazlar kullanmaktadır. Durum böyle olunca oluşturacağınız websitelerininde mobil uyumlu olması çok önemlidir.

Eğer bir webtasarımcıya en baştan bir tasarımı kodlamasını isterseniz ve sitenizin mobil uyumlu olması gerekiyorsa bu size binlerce TL’ye mal olabilir.

Durum WordPress’e geldiğindeyse senaryo biraz değişiyor. Günümüzde hemen her WordPress teması mobil uyumludur. Bu temaları kullanarak mobil uyumlu sitelerinizi bedavaya kurabilirsiniz.

7. Kullanıcı Yönetimi

Websitenizdeki her kullanıcının aynı erişim seviyesine sahip olmaması gerekir. Bir forumda veya blogda kullanıcılar Yönetici, Moderatör, Üye gibi pek çok dala ayrılır. WordPress’te de kullanıcı rolleri oluşturabilirsiniz. Sitenizdeki misafir yazarlara vereceğiniz rol ile site düzenlemenize yardım edenlere vereceğiniz roller farklı olabilir.

WordPress Kullanıcı Rolleri Hakkında Herşey adlı yazımı okuyarak bu konuyu daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

8. Yorum Sistemi

Ziyaretçilerinizle etkileşimi arttırmanın en kolay yollarından birisi de site içi yorumların açık olmasıdır. WordPress ziyaretçilerinizin sitenizde yorumlar yapmasını, size sorular sormasını sağlamak için hazır yorum sistemi ile yüklenir.

Bu yorum sistemi oldukça gelişmiştir ve üzerinde pek çok ayar yapılabilir. Bunun yanında WordPress yorum eklentilerini kullanarak çok daha harika yorum sistemlerini de kullanabilirsiniz.

WordPress İle Yayın Yapan Bazı Popüler Websiteler

 • Techcrunch
 • Time.com
 • Fortune Magazine
 • Outbrain
 • TED Blog
 • Webrazzi
 • İstanbul Üniversitesi
 • PCNET Online

Son Olarak

WordPress websiteleri oluşturmak için harika bir platformdur. Bu platform ile sitelerinizi kurabilmek için sadece bir hosting ve alanadına sahip olmanız gerekir. Pek çok hosting firması WordPress’i otomatik olarak kurabileceğiniz özel yapılandırmalara sahiptir.

WordPress’in en güzel yanlarından birisi ise teknik bilgiye sahip olmadan websiteleri kurabilmenizdir. Hatta ben biraz HTML biliyorum, birazda CSS öğrendim diyorsanız, websitelerinizi kolaylıkla düzenlemenize de oldukça elverişlidir.

Bir WordPress tabanlı siteyi sadece 30 dakikada ziyaretçilerinizin kullanımına açabilirsiniz. Bir şirket websitesi veya teknoloji blogu oluşturmak istiyorsanız, WordPress tamda size göre.

Sonuç olarak, ben “WordPress Nedir?” sorusunu soran ve kullanmayı düşünen tüm okurlarımıza bu platformu tavsiye ediyorum.

Umarım bu yazım WordPress’i merak eden, kullanmak isteyen ama cesaret edemeyen takipçilerimiz için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir